Све што треба да знате пред жреб за Лигу Европе у новом формату


Предстојећа сезона Лиге Европе биће укупно 54. издање другог по квалитету европског такмичења, 16. откако је из Купа Уефа ребрендирана у Лигу Европе и прва у радикално другачијем формату.

Промена формата условила је и промену процеса жребања. Место је остало традиционално – „Грималди форум“ у Монте Карлу, али уместо бесконачног пребирања по посудама и отварања пластичних куглица, што је умело да пође по злу и изазове контроверзе, главну улогу преузима софтвер.

Глави разлог је скраћивање и поједностављивање процедуре, пошто би са повећаним бројем учесника и утакмица класичан жреб био веома спор, мукотрпан и компликован. Како кажу из Уефе, ако би се стари концепт жреба применио на нови формат такмичења, било би неопходно скоро 1.000 куглица и најмање 36 посуда на сцени.

У жребању ће се користити такозвани „швајцарски модел“, употребљаван у шаху и у крикету, а једини посао човечије руке биће да из посуде извуче куглицу са именом једног тима, а онда контролу преузима компјутер и одређује свих осам противника извученог тима, као и распоред одигравања утакмица. Извлачење тимова ће почети од првог шешира па наниже.

Као и до сада, софтвер ће онемогућити да се у првој фази такмичења састану тимови из исте земље, а једна екипа ће моћи да игра против највише два представника једне државе.

Србија неће имати представника у Лиги Европе, пошто је ТСЦ два пута убедљиво поражен од Макабија из Тел Авива у двомечу плеј-офа. Војводину је елиминисао Ајакс у другом колу квалификација, док је Лугано био бољи од Партизана у трећој рунди.

Формат по угледу на Лигу шампиона

Нови формат Лиге Европе идентичан је новом формату Лиге шампиона. Уместо досадашња 32, од предстојеће сезоне имаће 36 учесника.

Тимови више неће бити подељени у осам група од по четири, већ ће се на основу броја сакупљених бодова рангирати на јединственој табели, као у националним шампионатима.

Разлика у односу на државна првенства је у формату надметања, који није класичан лигашки, што значи да се тимови неће по два пута састати са сваким од 35 противника, већ ће сваки учесник током прве (лигашке) фазе Лиге Европе одиграти по осам утакмица са осам различитих противника – четири код куће и четири у гостима.

Учесници су пред данашњи жреб распоређени у шешире на основу коефицијента. У сваком од укупно четири шешира налази се по девет екипа.

Вољом жреба, уз горе поменута ограничења, сваки тим ће, без обзира у којем се шеширу налази, добити по два противника из сваког од четири шешира – два из првог, два из другог, два из трећег и два противника из четвртог шешира. Од укупно две утакмице против тимова из истог шешира, свака екипа ће једном бити домаћин, а једном гост, за шта ће се побринути софтвер.

Као и до сада, победа у првој (лигашкој) фази Лиге Европе вреди три бода, реми бод, док поражени остаје без бодова.

Састав шешира пред жреб

Први шешир: Рома (Италија), Манчестер јунајтед (Енглеска), Порто (Португалија), Ајакс (Холандија), Ренџерс (Шкотска), Ајнтрахт Франкфурт (Немачка), Лацио (Италија), Тотенхем (Енглеска), Славија Праг (Чешка);

Други шешир: Реал Сосиједад (Шпанија), АЗ Алкмар (Холандија), Брага (Португалија), Олимпијакос (Грчка), Лион (Француска), ПАОК (Грчка), Фенербахче (Турска), Макаби Тел Авив (Израел), Ференцварош (Мађарска);

Трећи шешир: Карабаг (Азербејџан), Галатасарај (Турска), Викторија Плзењ (Чешка), Боде Глимт (Норвешка), Унион Сен Жил (Белгија), Динамо Кијев (Украјина), Лудогорец (Бугарска), Митиланд (Данска), Малме (Шведска);

Четврти шешир: Атлетик Билбао (Шпанија), Хофенхајм (Немачка), Ница (Француска), Андерлехт (Белгија), Твенте (Холандија), Бешикташ (Турска), РФС Рига (Летонија), ФКСБ (Румунија), Елфсборг (Шведска).

До осмине финала два путића

Након завршетка лигашке фазе такмичења осам првопласираних тимова на табели избориће директан пласман у осмину финала и биће касније носиоци пред жреб за ту рунду.

Екипе позициониране од деветог до 24. места мораће да одиграју додатну – плеј-оф рунду, а победници двомеча ће попунити преосталих осам места у осмини финала.

На жребу за плеј-оф рунду носиоци ће бити тимови који су лигашку фазу такмичења завршили између деветог и 16. места, па ће за противника добити једну од екипа које су заузеле позиције од 17. до 24.

Последњих 12, односно тимови који су лигашки део надметања завршили испод 24. места на табели, окончаће свој европски пут, без могућности да се преселе у Лигу конференције.

Сви дуели у нокаут фази такмичења, од плеј-офа до полуфинала, играју се у форми двомеча у којем не важи гол у гостима. У плеј-оф рунди и осмини финала носиоци ће играти реванш на свом терену.

Као и до сада, домаћин финала биће унапред одређени град, а ове сезоне је то шпански Билбао. Две најбоље екипе бориће се за трофеј на Стадиону „Сан Мамес“.

Распоред Лиге Европе

Све утакмице Лиге Европе биће одигране средином недеље, уважавајући важност календара домаћих шампионата широм Старог континента.

Свако од три европска клупска такмичења имаће током сезоне једну ексклузивну седмицу, када неће бити играни мечеви преостала два такмичења.

У стандардним недељама мечеви Лиге шампиона играће се уторком и средом, док ће се мечеви Лиге Европе и Лиге конференције играти четвртком. У ексклузивној недељи Лиге Европе утакмице ће бити игране у среду и четвртак.

Лигашка фаза:
Прво коло: 25-26 септембар 2024.
Друго коло: 3. октобар 2024.
Треће коло: 24. октобар 2024.
Четврто коло: 7. новембар 2024.
Пето коло: 28. новембар 2024.
Шесто коло: 12. децембар 2024.
Седмо коло: 23. јануар 2025.
Осмо коло: 30. јануар 2025.

Нокаут фаза:
Плеј-оф: 13. и 20. фебруар 2025.
Осмина финала: 6. и 13. март 2025.
Четвртфинале: 10. и 17. април 2025.
Полуфинале: 1. и 8. мај 2025.
Финале: 21. мај 2025. у Билбау

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *