Дуга и исцрпљујућа клупска кошаркашка сезона у Европи, сада већ традиционално оптерећена густим распоредом и великим бројем утакмица, коначно је завршена.
У свим државама и регионима из којих долазе учесници Евролиге окончана су домаћа првенства.
Увек је занимљиво видети како најбогатији и најмоћнији европски клубови, који учешће у Евролиги више не морају да правдају резултатима на локалу, излазе на крај са конкуренцијом жељном славе и доказивања.
Како ствари стоје, добро им иде и још увек их мотивише звање првака државе. У великој већини домаћих шампионата у којима се такмиче учесници Евролиге, ти клубови су и освојили титулу. Изузетак су само две земље – Немачка и Србија.
Тимови попут Олимпијакоса, Жалгириса, Фенербахчеа и Олимпије из Милана оправдали су велике буџете и улогу изразитих фаворита у својим домаћим шампионатима.
У финалу плеј-офа израелског првенства Макаби је у градском дербију два евролигаша савладао Хапоел (3:1), док је у Француској посрнули Монако, упркос свим проблемима са којима се у последње време суочава, надиграо Париз (3:2).
Нарочито занимљив и непредвидив био је плеј-оф у Шпанији, где су Реал Мадрид и Басконија елиминисани већ у четвртфиналу. На крају је Валенсија историјску сезону крунисала доминантним партијама у финалној серији против Барселоне (3:1).
Једине две земље у којима пехар није подигао учесник Евролиге јесу Србија и Немачка.
Берлинска Алба, која је не тако давно из Евролигине породице пребегла у Фибину Лигу шампиона, испратила је Светислава Пешића у пензију великим преокретом у петој утакмици финалне серије. Кошаркаши Бајерна су, и то пред својим навијачима, имали округло 20 поена предности на полувремену, али успели су у наставку да прокоцкају огромну залиху.