„Кад будемо копали злато у САД“ – како су сви Швеђани постали Виктор Ђекереш


Можда немају препознатљиво „веслање“ као њихове западне комшије Норвежани, али велика еуфорија захватила је Шведску због учешћа њихове репрезентације на Светском првенству.

Узбуђење није спласло ни након тешког пораза од Холандије, а поред суза најмлађих, на друштвеним мрежама многи су се нашалили како су две утакмице заредом завршили убедљивим резултатом 5:1.

Групна праћења утакмица организована су широм Шведске, а највише навијача било је на Олимпијском стадиону у Стокхолму, који ни упркос киши и лошем резултату нису одустали од гледања меча против Холандије. Утакмица је праћена и у другим шведским градовима.

Ипак, без икакве сумње, еуфорија била на врхунцу након сјајног отварања овогодишњег Мундијала победом над Тунисом, чему је допринело и то што репрезентација Шведске није играла на првенству у Катару 2022. године.

Песме подршке као традиција

Убедљива победа подсетила је многе на 1994. када се Светско првенство такође одржавало у Сједињеним Америчким Државама, а на којем је Шведска заузела високо треће место.

Сећању на сјајни резултат допринео је и римејк тадашње званичне песме När vi gräver guld i USA (Када будемо копали злато у САД) који су направила деца чланова групе ГЕС која је отпевала оригинал.

Званичне песме подршке репрезентацији су традиција у Шведској. Међутим, овогодишња песма која је изабрана за званичну, Leva för alltid (Живети заувек) Томаса Стенстрома, није прошла толико запажено колико је римејк старог хита.

На нешто мању запаженост званичне песме је вероватно утицало и то што се чини да су готово сви најпопуларнији певачи и групе направили своју песму подршке жуто-плавој репрезентацији.

Еуфорија се види и на улицама Стокхолма и других градова. Готово сваки локал има обавештење да баш ту можете да пратите утакмице Светског првенства уз повољне цене хране и пића, а због термина преноса, шведске власти су им дозволиле да буду отворени током целе ноћи.

Чак и када Шведска не игра, еуфорија не престаје, нарочито код најмлађих. Сви дечаци који носе дрес шведске репрезентације носе оне на којима пише име голгетера Виктора Ђекереша и вероватно се надају да ће и они једном заиграти за репрезентацију.

Пред Шведском је још једна бесана ноћ, пошто ноћас од 1.00 њихова репрезентација игра против Јапана у последњем мечу групне фазе. Уколико Швеђани победе, имају велике шансе да се пласирају у елиминациону фазу такмичења, а подршка њихових сународника свакако неће изостати.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *