Састанак у Старој Пазови је одржан на иницијативу генералног секретара Фудбалског савеза Србије (ФСС) Бранка Радујка, који га је водио у друштву координатора за домаћа такмичења Душана Гелића, менаџера за лиценцирање Ненада Сантрача, директора такмичења Супер и Прве лиге Александра Пивића и генералног секретара Заједнице клубова Супер и Прве лиге Дарка Рамовша.
Идеја да се од сезоне 2026/27. Суперлига Србије смањи на 12 клубова и да Прва лига буде организована на другачији начин, односно да буде развојно професионална, наишла је на одобрење свих клубова.
Остало је да се дискутује о детаљима како би се дошло до званичног усвајања. Представници клубова изнели су своје ставове и мишљења кроз конструктивну и директну комуникацију.
Присутни представници клубова саслушали су на састанку уводно излагање, где им је кроз Уефа анализу приказано шта су проблеми српског фудбала и због чега је неопходна реакција.
„Све што покрећемо је у интересу подизања српског фудбала на виши ниво – да поново имамо српске играче међу најбољима у Ервопи, да наши клубови редовно играју европска такмичења и да наша репрезентација буде моћна и спремна за спортски искорак на великим такмичењима. Анализа нам између осталог показује да у топ 250 клубова Европе имамо скоро дупло мање играча него пре шест година. Када искључимо играче старије од 28 година, ствари стоје још много горе. Сви врло добро знамо шта то значи што се тиче визије и квалитета националних селекција. Конкурентност домаће лиге је на веома ниском нивоу“, истакао је Бранко Радујко почетком састанка.
Нагласио је да је закључак јасан и да треба деловати како би се избегао крах и како би се кренуло у позитиван тренд и нове успехе.
„Таленте имамо, али морамо да променимо начин рада како би тај квалитет био искоришћен на одговарајући начин. И то на свим нивоима такмичења од млађих категорија до сениора. Хоћемо да пошаљемо поруку да су Савез и клубови јединствени у ставу да су промене неопходне. Све што смо видели из анализа указује да је наше елитно такмичење у односу на упоредива такмичења у Европи на ниском нивоу. Клубови излазе у Европу мање спремни него што би били да играју сваког викенда јаче мечеве. Треба нам велики договор и спремност свих да се мењамо“, рекао је Бранко Радујко.
„Суђење мора бити поштено и професионално“
Клубови су информисани да ће до краја 2026. године Фудбалски савез Србије кроз Уефа средства солидарности, али и уз помоћ државе, имати могућност да изгради 60 нових терена. Неки ће бити главни, неки ће бити помоћни.
На састанку је истакнуто да ће се строго водити рачуна о интегритету такмичења и да суђење мора бити поштено и професионално, без притисака.
„Поручено је да нема сарадње и подршке са клубовима који себи дозволе притиске на судије, упадања у судијске свлачионице или било какав други вид притиска. Савез је свима на располагању, али сваки вид насиља и нерегуларности биће оштро санкционисан“, наведено је у саопштењу ФСС.
Радујко је нагласио да Савез неће имати пардона и да ће примењивати најоштрије мере.
„То је наша дужност и вредносна обавеза према нашем друштву и држави која оволико улаже и подржава спорт као и према Уефи која нам даје ветар у леђа за развој српског фудбала. Само тако можемо да обезбедимо континуитет подршке и развоја. Интегритет такмичења је јако важан. Да пробамо сами да га обновимо, ако не иде најлакше је да доведемо стране судије. Потребно нам је да мењамо ту слику, а онда ће доћи и додатна средства и инвеститорри и спонзори“, рекао је Радујко.