Криза, реалност или крај једне ере – много је питања пред Гвардиолом


Чињеница да се Манчестер сити налази у великој кризи илуструје и снимак после ремија са Фејнордом у Лиги шампиона, на којем се виде огреботине и црвенило на глави Пепа Гвардиоле. Шпански стручњак је имао објашњење.

„Ту сам се посекао са ноктом, желим да се повредим“, рекао је уз благи осмех Гвардиола и отишао са конференције, пренели су британски медији.

Поразом од Јувентуса у последњој утакмици Сити је угрозио пролазак у нокаут фазу најелитнијег европског клупског такмичења, а заостаје и осам бодова за Ливерпулом у борби за трофеј Премијер лиге. Из Лига купа су испали још крајем октобра од Тотенхема.

Од екипе пред којом су сви стрепели, сада делују као тим који прелако прима голове. То доказује чињеница да је у утакмицама које није победио од краја октобра, Сити примао минимум два гола, и то: четири од Тотенхема и Спортинга, три од Фејнорда и у свим осталим мечевима по два.

Нова формација и систем – стари резултат

Пробао је Гвардиола са другачијом формацијом да промени ствари на терену, иако у модерном фудбалу првобитна поставка не значи много, већ је важније како се играчи крећу и која места попуњавају.

Шпанац је користио је 4-1-4-1, али је Сити изгубио од Тотенхема, Брајтона, Бронмута и Спортинга. Покушао је са 4-3-3 и изгубио од Фејнорда. Ни поставка 4-2-3-1 није дала позитиван резултат. То су формације које Шпанац иначе користи, уз више варијација, али сада ниједна није помогла.

Играчима је у овим утакмицама мењао и места на терену. Изданак Ситијеве омладинске школе Рико Луис играо је левог и десног бека, задњег везног и десно крило. Јошко Гвардиол левог бека и штопера. Фил Фоден класичног нападача и „десетку“. Офанзивно оријентисани Бернардо Силва чак и задњег везног.

Иако је Гвардиола познат по томе да његови играчи могу да играју на више позиција, али у истом систему што је важније, ове промене му ништа нису донеле.

Сити је познат по томе да унутар и око противничког казненог простора има велики број играча и да на тај начин ствара шансе, међутим, и то је изостало у протеклим утакмицама.

Повреде и продаја играча

Повреда Родрија, освајача последње Златне лопте и дуже одстуство де Брујнеа, два најважнија везна играча тима, допринело је да се изгуби баланс између линија на терену, што значи и више шанси за гол противника.

Примера ради, од старта прошле сезоне до утакмице са Арсеналом 18. септембра док се Родри није повредио, са њим у тиму Сити је од 53 утакмице изгбуио само једну.

„Грађани“ имају једног класичног нападача, Ерлинга Халанда, и многи би помислили шта ће им више када је он, можда, и најбољи на свету. Међутим, за оне највеће резултате то, сада, није довољно.

Савињо је дошао летос као замена за одлазак Хулијана Алвареза у Ателтико Мадрид, што се за сада чини не тако добра одлука за клуб, али добра за Алвареза.

Жута крштеница и одлазак блиског сарадника Гвардиоле

Недавно се у клуб вратио Илкај Гундоган, али он као и други носиоци игре: де Брујне, Ковачић, Едерсон, Вокер, Бернардо Силва и Грилиш има више од 30 година, а темпо у модерном фудбалу је неумољив.

О томе и губитку самопоуздања после серије пораза говорио је немачки репрезетативац, један од најискуснијих у тиму.

„Делује да је сваки противнички напад шанса за гол. Имам осећај да смо некад немарни у дуелима, да компликујемо и да стално касни пас, уместо да играмо једноставно. Стално трчимо назад 50, 60 метара, а ми нисмо прављена екипа за то, већ да лопту држимо у нашим ногама“, рекао је Гундоган за британске медије.

Гвардиолу ће наредног лета напустити сарадник Ћики Бегирестен са којим ради још из времана док је водио Барселону, а многи стручњаци ту виде крај доминације ове екипе.

Иако је потписао нови уговор до лета 2026, на једној од последњих конференција Гвардиола је говорио и о својој будућности.

“Желео бих све да оставим и да идем да играм голф, али не могу”, рекао је Шпанац.

Када се на лоше резултате дода и чињеница да се актуелни шампион Енглеске суочава са, како наводе медији у Великој Британији, 115 оптужби за наводно кршење правила Премијер лиге које укључују финансијски фер-плеј у раздобљу од 2009. до 2018. године, поставља се питање: Да ли је ово почетак краја Манчестер ситија каквог га памтимо у последњој деценији?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *