Србија против Немачке у финалу Мундобаскета, прилика да се злато после више од две деценије врати кући (14.40 РТС 1)


Малo ко је очекивао да ће Србија у овом саставу и под вођством Светислава Пешића стићи до саме завршнице Мундобаскета.

На одушевљење свих, а поготово оних који су највише сумњали, национална селекција „земље кошарке“ имаће прилику да са златом маше са балкона „Старог двора“.

„Орлови“ су играли добро у групној фази, а потом је уследио пораз од Италије у ком је Србија прокоцкала 16 поена предности, изгубила меч, и у једној утакмици достигла врхунац, али и само дно своје игре.

Овај пораз раздрмао је екипу Светислава Пешића којој је свака наредна утакмица била најбитнија јер је одлучивала о проласку у наредне рунде такмичења.

Србија је доминантно добила утакмицу против Доминиканске Републике 112:79 и тиме изборила пласман у четвртфинале.

У овој рунди такмичења „орлови“ су се састали са Литванцима који су коло раније надиграли Сједињене Државе и послали их на мегдан са Италијанима.

Утакмица за коју се сматрало да може бити незгодна рутински је припала српским кошаркашима 87:68 јер је једина неизвесност виђена у првој четвртини.

Једина препрека до сигурне медаље након ових мечева била је Канада, репрезентација са осам НБА играча, три евролигаша и једним са колеџа.

По именима, свакако познатија навијачима широм света, али по тимским могућностима знатно лошија од европских.

Изабраници Карија Пешића зауставили су Шеја Гилџуса-Александера, звезду тима у којем остатак екипе не зна шта ће да ради ако лопта није у његовом поседу.

Рецепт из ранијих мечева: чврста одбрана и стрпљива игра у нападу донели су Србији победу 95:86 и прилику да се бори за шесто светско злато.

Србија (са Југославијом) у финалима највеће светске смотре у кошарци учествовала је девет пута и има пет победа и четири пораза.

Немцима је ово прво финале, а до сада су једину медаљу на Мундобаскетима освојили 2002. године у Индијанаполису када су били трећи, а када је тадашња Југославија коју је предводио баш Пешић постала шампион последњи пут.

Екипе су се у новијој историји састајале осам пута и имају исти број победа и пораза.

Обе селекције које играју финале пре првенства нису виђене ни у првих шест фаворита у борби за неку од медаља.

Дуел „отписаних“ игра се од 14.40 са директним преносом на Првом програму РТС-а, а његов ток можете пратити и на нашем порталу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *