После одлучујућег меча у трећем колу групне фазе, селектор Уругваја Марсело Бијелса обратио се медијима после меча.
Аргентински стручњак је био искрен, али и веома кратак и одсечан у својим одговорима на питања о дешавањима у Гвадалахари.
Прво је на самом терену викао на телевизијску екипу док је чекао на укључење у програм да да изјаву, да би потом давао кратке одговоре.
„Нисам успео да појачам снагу коју је Уругвај имао у својим играчима“, рекао је Бијелса, преузимајући потпуну одговорност за неуспех.
Елиминација двоструких светских шампиона дошла је као кулминација напете атмосфере која је пратила тим током турнира.
Током утакмице са Шпанијом, први гол примљен је након грешке искусног голмана Фернанда Муслере. Према наводима ТНТ Спортса, Муслера је након примљеног гола и психолошког пада сам затражио измену, па га је Бијелса на полувремену заменио и на терен послао Серхија Рочета.
На директно питање новинара шта је рекао Муслери у свлачионици пре измене, Бијелса је кратко одговорио: „Ништа“.
У другом полувремену, при резултату 1:0 за Шпанију који је водио Уругвај ка елиминацији, селектор је из игре извео и једног од најбољих играча, Федерика Валвердеа.
Упитан да објасни и овај потез, аргентински тренер је дао још један сажет одговор: „Тражио сам да тим има веће присуство у нападу“.
Шта се све дешавало у тиму Уругваја иза кулиса
Нервоза и фрустрација у тиму достигле су врхунац у надокнади времена, када је Агустин Канобио добио директан црвени картон. Он је прво током меча начинио опасан старт на Педрију, а потом у завршници и на Пауу Кубарсију.
Чак се сукобио и са судијом Исмаилом Елфатом, па је зарадио искључење у надокнади времена, што је такође указало на распад система у уругвајској екипи.
Уругвај је тако постао прва јужноамеричка селекција која се опростила од Мундијала 2026. године. Такмичење су завршили са два нерешена резултата, против Саудијске Арабије и дебитанта Зеленортских Острва, и поразом од Шпаније, што је једно од највећих разочарања турнира.
Према извештајима уругвајских медија, лошим резултатима претходили су и озбиљни унутрашњи сукоби. Наводи се да је пре меча са Шпанијом одржан буран састанак између селектора и старијих играча, укључујући Валвердеа, Родрига Бентанкура и голмана Серхија Рочета, на којем су избиле велике несугласице.
Кључни играчи су се отворено пожалили на презахтевне тренинге који су, према њиховим речима, довели до физичке и менталне исцрпљености пред кључне утакмице.
Залагали су се за знатно дефанзивнији и прагматичнији приступ игри, сматрајући да Бијелсин стил високог пресинга не даје резултате. Бијелса је, како се преноси, оштро одбио њихове захтеве и оптужио их да подривају његов ауторитет и покушавају да га смене.
Будућност 70-годишњег стручњака на клупи Уругваја сада је практично јасна, а и сам Бијелса је пре турнира говорио да се „њихов посао завршава са Мундијалом“.
Бијелса је на позицији селектора Уругваја био од маја 2023. године.