Након ремија са Египтом (1:1) у Сијетлу, капитен Ирана Мехди Тареми оптужио је Фифу и америчке организаторе за катастрофалне услове на Светском првенству. У том сусрету је Иран остао без пласмана у нокаут фазу након што им је поништен погодак, што је изазвало контроверзе.
Он се жалио на проблеме са путовањима, имиграционим контролама и немогућности да екипа борави у градовима где игра мечеве, што је довело у питање пролазак његовог тима у нокаут фазу.
„Ово је катастрофално Светско првенство. Катастрофа. Као професионални фудбалери не можемо да играмо такмичење у оваквим условима, није исправно нити фер. Ако Фифа мисли да је ово фер, то је њихова ствар, али није. Ко би требало да реши овај проблем за нас? Фифа? САД? Не знам! Реците ми име“, рекао је Тареми, пренела је Марка.
Проблем је настао због политичких тензија, услед којих је база иранске репрезентације у Тихуани, у Мексику.
Тим може да уђе на територију САД само дан пре утакмице и мора да напусти земљу одмах након меча, што онемогућава адекватан одмор и припрему играча.
„Морамо да се боримо против апсолутно свега. Не можемо да останемо у земљи, путујемо и пролазимо ригорозне имиграционе контроле сваки пут када желимо да играмо. Сада, након утакмице у Сијетлу, не можемо да останемо овде, већ се одмах враћамо за Тихуану“, истакао је капитен Ирана.
Обећање Инфантина без резултата
Тареми је подсетио да је председник Фифе Ђани Инфантино посетио свлачионицу Ирана након прве утакмице и обећао да ће проблеми бити решени. Међутим, од тада се ништа није променило, а логистички проблеми су се само гомилали.
„Господин Инфантино је дошао у нашу свлачионицу после прве утакмице и рекао да је то ‘само почетак’, али групна фаза се завршава сутра, а ми и даље немамо овде наше људе из логистике. Неколико чланова стручног штаба није добило визе за улазак у САД, што додатно компликује наш рад“, открио је Тареми.
Његова критика кулминирала је тешком оптужбом да организатори, укључујући Фифу и америчке званичнике, намерно отежавају услове за ирански тим како би га елиминисали са такмичења.
„Учинили су све што је могуће да нас елиминишу. Тако да, из наше перспективе, да, верујем да то желе, желе нас напољу“, закључио је Тареми у оштрој изјави након меча.
Став капитена није усамљен. Фудбалски савез Ирана (ФФИРИ) најавио је званичну жалбу ФИФА због „опресивног“ третмана, а селектор Амир Галенои је изјавио да је његов тим „најпотлаченији“ на турниру.
Након ремија са Египтом, Иран је у тешкој позицији, а опстанак на турниру зависиће од исхода последњег дана групне фазе. Тек тада ће бити познато да ли је Иран међу осам најбољих трећепласираних тимова који ће се квалификовати за шеснаестину финала.